Пугачівський ліцей проводить набір учнів до школи, які навчатимуться у першому класі в 2022-2023 навчальному році.

Шановні батьки!

Подати заяву до школи Ви можете вже  з 03 квітня і триває до 31 травня 2023 року відповідно  наказу департаменту освіти та гуманітарної політики №151 від 13.03.2023 ( з  понеділка по п'ятницю з 9.00 до 15.00 години). До заяви про зарахування дитини до 1 класу необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа).

Дирекція закладу.

П А М Я Т К А про порядок дій населення у разі оголошення евакуації

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=-CvZOpoEv0w&feature=share

Інструктаж для учнів з техніки безпеки на зимових канікулах. Безпечні зимові канікули

ЛИСТ Батьківській громадськості.pdf
Adobe Acrobat Document 220.3 KB
Правила поведінки здобувача освіти в зак
Adobe Acrobat Document 264.5 KB

УВАГА Нові норми харчування. 

https://zhashkiv-osvita.gov.ua/organizaciya-harchuvannya-v-zo-10-17-09-04-06-2021/

Заповіді для батьків майбутнього першокласника
Заповіді для батьків майбутнього першокл
Adobe Acrobat Document 129.8 KB
Правила прийому до 1 класу на 2021-2022 навчальний рік
Правила прийому до 1 класу на 2020-2021
Adobe Acrobat Document 353.4 KB

ПРИЙОМ ДОКУМЕТІВ ДО ПЕРШОГО КЛАСУ ВІДБУДЕТЬСЯ

 з 10 січня 

ГРАФІК ПРИЙОМУ ДОКУМЕНТІВ:

10 січня 2022 РОКУ ПРИЙОМ ДОКУМЕНТІВ  08.00-15.00  кожного дня

 
 

НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ:

1. Свідоцтво про народження дитини (копія та оригінал);

2. Медична довідка форми 086-1/о (оригінал) (на 1 вересня 2022 р).

3.  Дані про щеплення (форма № 063/о);

4. Документ, що підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків (або осіб, що їх замінюють) на території обслуговування закладу освіти (оригінал).

5. При наявності пільг – документи, що їх підтверджують.

6. Заява батьків (або осіб, які їх замінюють) пишеться на місці власноруч!

Важливо! Огляд дитини до 14 років в Україні здійснюється тільки у присутності кого-небудь із батьків або їхнього законного представника. Також обов'язковий дозвіл для проведення профілактичного огляду.

Яких лікарів необхідно пройти під час профілактичного медогляду перед школою?

·         Хірург-ортопед;

·         Офтальмолог;

·         Отоларинголог (ЛОР);

·         Дерматолог;

·         Невролог;

·         Стоматолог;

·         Педіатр.

Крім відвідування лікарів також знадобляться аналізи: загальний аналіз крові та сечі.

У довідку про проходження медогляду також вносяться всі дані про вакцинацію дитини.

Поради батькам як оцінювати шкільні успі
Adobe Acrobat Document 191.9 KB
Інструктивно.pdf
Adobe Acrobat Document 190.7 KB

УВАГА!  БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ.

Шановні батьки!

Розпочалися літні канікули. Будь-ласка, перегляньте пам’ятки та інструкції з Вашими дітьми.  Виділіть годину Вашого часу і вбережіть дитину від небезпеки. Не забувайте, що головна відповідальність за збереження життя і здоров’я дітей покладена на Вас шановні батьки.

           З повагою директор         І.П. Бабійчук

 

Пам’ятки учням

Пам'ятка учню на канікули.pdf
Adobe Acrobat Document 220.6 KB
Як уникнути травм у стінах навчального з
Adobe Acrobat Document 205.2 KB
Як не захворіти на туберкульоз.pdf
Adobe Acrobat Document 210.3 KB
Як уникнути травм у стінах навчального з
Adobe Acrobat Document 205.2 KB
Правила поведінки під час погодної стихі
Adobe Acrobat Document 248.1 KB
Правила поведінки учнів у школі.pdf
Adobe Acrobat Document 121.8 KB
Як уникнути педикульоз.pdf
Adobe Acrobat Document 208.1 KB
Загальні правила поведінки учнів у школі
Adobe Acrobat Document 202.9 KB

Як вибрати книгу для читання.pdf
Adobe Acrobat Document 394.3 KB

Акція "16 днів проти насилля"

Пам'ятка учням

1.            Пам'ятайте, що насильство над вами, здійснене вашими батьками, не є нормою життя. Насилля - неприпустима річ у стосунках людей.

2.            У сім'ї ви маєте право на те, щоб до вас ставилися з повагою, не ображали.

3.            Пам'ятайте необхідні правила безпеки: зокрема, не варто тут же кидатися на допомогу, коли тато б'є маму, особливо коли він - з небезпечними предметами в руках; ваше завдання -якомога швидше сховатися, залишити домівку взагалі - на допомогу покличте дорослих, які краще знають, як діяти за таких обставин.

4.            Ви маєте право на захист, якщо навіть найрідніші люди принижують ваше гідність.

5.            Поділіться своїми проблемами з учителем, класним керівником, психологом, зверніться до міліції.

6.            Не вірте у погрози з боку кривдників.

7.            Ви маєте право висловлювати і відстоювати свою думку. Чітко і однозначно висловлюйте осуд щодо насильницької поведінки взагалі.

8.            Знайте, коли вас постійно контролюють, принижують, примушують до чогось, використовують в спілкуванні з вами лайливі слова - це насильство.

9.            Не вважайте, що ви заслужили на таке ставлення з боку дорослих. Ніхто, в тому числі ваші батьки, рідні, не має права принижувати вас, поводитися жорстоко стосовно дитини - це карається законом. В Сімейному кодексі (ст.. 150, ч. 7) написано: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками. Та інші види покарань які принижують людську гідність. Дитина може податі до суду, до громадських організацій, якщо виховання не належне».

10.         Навчаться розрізняти поняття «добро» і «зло». Все, що принижує людську гідність - є зло, все, що звеличує гідність людини - добро.

 

Організація харчування

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ – СПІЛЬНА ПРОБЛЕМА БАТЬКІВ І ШКОЛИ

Здавалося, ми так багато знаємо про харчування, і водночас так мало займаємося цією проблемою. Тим часом стан здоров’я дорослої людини багато в чому визначається якістю харчування саме в дитячому віці, коли відбувається бурхливий ріст організму і обмінні процеси в ньому перебігають найінтенсивніше. При цьому правильно розроблене й організоване харчування дитини забезпечує нормальний фізичний розвиток, запобігає багатьом хронічним захворюванням. За останніми даними ВООЗ, здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% — від збалансованого харчування.

Зокрема, йдеться про проблеми в організації шкільного харчування, а саме – про забезпечення дітей гарячим повноцінним обідом.

У школі харчування дітей відбувається під наглядом медичного персоналу та педагогів. Наявність постійного контролю з боку навчального закладу, узгодження раціону з СЕС, свідчить про те, що асортимент страв шкільної їдальні здатен забезпечити організм дитини основними елементами, необхідними для його правильного розвитку.

Кожного навчального року за кошти міського бюджету у школах міста організовується безкоштовне харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених сімей та інших незахищених категорій, що потребують соціальної допомоги. У 2016-2017 навчальному році у навчальному закладі безкоштовно харчуються всі учні 1-4 класів з 11.10.2016.

Шкільна їдальня має можливість 100% забезпечити учнів гарячими стравами за кошти батьків.

Но­ві до­ся­гне­ння на­уки при­ве­ли до то­го, що сь­ого­дні скла­дно знай­ти в про­да­жу на­ту­раль­ні, не­шкі­дли­ві для здо­ров’я про­ду­кти ха­рчу­ва­ння. То­му ко­нсе­рва­нти, бар­вни­ки, ста­бі­лі­за­то­ри, го­рмо­ни, ан­ти­бі­оти­ки, пі­дсо­ло­джу­ва­чі й ін­ші ха­рчо­ві до­ба­вки, не­бе­зпе­чні для лю­ди­ни, ста­ли не­від’єм­ною ча­сти­ною на­шо­го що­де­нно­го ра­ці­ону. І як­що ор­га­нізм до­ро­слої лю­ди­ни зі сфо­рмо­ва­ни­ми си­сте­ма­ми за­хи­сту зда­тний хо­ча б час­тко­во ней­тра­лі­зу­ва­ти або ви­ве­сти ці аг­ре­си­вні ре­чо­ви­ни, то з ди­тя­чим си­ту­ація ку­ди не­бе­зпе­чні­ша. Ін­те­нси­вний ріст ди­ти­ни, ста­но­вле­ння тра­вної, іму­нної й ін­ших си­стем, ро­зу­мо­ві на­ва­нта­же­ння в шко­лі, ста­те­ве до­зрі­ва­ння по­тре­бу­ють осо­бли­во­го підхо­ду до яко­сті ха­рчу­ва­ння шко­ля­рів, без по­вно­ці­нно­сті яко­го не­мо­жли­во за­бе­зпе­чи­ти га­рмо­ній­ний ро­зви­ток ди­тя­чо­го ор­га­ні­зму. Тому проблему повноцінного харчування розв’яза­ти мо­жна тіль­ки спіль­ни­ми зу­си­лля­ми шко­ли й бать­ків.
На пре­ве­ли­кий жаль, біль­шість бать­ків не на­да­ють осо­бли­во­го зна­че­ння прис­тра­сті ді­тей до со­ло­дких га­зо­ва­них на­по­їв, чі­псів, ви­пі­чки. Не­зва­жа­ючи на чи­сле­нні по­ві­до­мле­ння в за­со­бах ма­со­вої ін­фо­рма­ції про не­бе­зпе­чні ін­гре­ді­єн­ти в про­ду­ктах, «лю­бля­чі» бать­ки за­вда­ють ве­ли­че­зної шко­ди здо­ров’ю сво­їх ді­тей, ку­пу­ючи та­кі про­ду­кти.

Дітям необхідно більше знати про користь гарячого харчування, про необхідність щоденного вживання овочів та фруктів, про обов’язкове вживання супів, тощо. І в першу чергу, сформувати у дитини свідоме ставлення до правильного харчування повинні батьки, сім’я.

Шановні батьки, зверніть увагу на ту їжу, що вживає Ваша дитина під час перебування у школі. Шкільна їдальня працює для всіх учнів і вартість гарячого обіду не перевищує вартості упаковки чіпсів. Залучайте свою дитину до гарячого харчування у шкільній їдальні. Ад­же які­сне ха­рчу­ва­ння (і в шко­лі, і вдо­ма) — це най­ва­жли­ві­ший чи­нник змі­цне­ння здо­ров’я шко­ля­ра, а ві­дтак і за­по­ру­ка й­ого но­рмаль­но­го фі­зи­чно­го й ін­те­ле­кту­аль­но­го ро­зви­тку.

 

Щодо проведення зовнішнього незалежного
Adobe Acrobat Document 232.8 KB
ДІї в екстримальних ситуаціях.pdf
Adobe Acrobat Document 280.4 KB
ДІЇ ПІД ЧАС ТА ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ.pdf
Adobe Acrobat Document 275.7 KB
ДІЇ ПРИ РАПТОВОМУ АРТОБСТРІЛІ.pdf
Adobe Acrobat Document 283.1 KB
ПАНІКА – ЦЕ ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНО!.pdf
Adobe Acrobat Document 146.6 KB
УВАГА! ТЕРОРИСТИЧНИЙ АКТ!.pdf
Adobe Acrobat Document 121.3 KB
УВАГА! ЕВАКУАЦІЯ!.pdf
Adobe Acrobat Document 372.9 KB
наказ МОН 1050.pdf
Adobe Acrobat Document 219.0 KB

Увага! Рекомендації щодо дій при виникненні надзвичайних ситуацій


У зв’язку з виникненням необхідності введення на Черкащині режиму підвищеної готовності до надзвичайних ситуацій, обізнаність населення з ключовими рекомендаціями щодо дій у разі виникнення надзвичайної ситуації є вимогою часу та кон’юнктури подій, що відбуваються в державі.

Просимо довести до відома педагогічних працівників, учнів та батьків рекомендації щодо дій у разі виникнення надзвичайної ситуації:

В екстремальних ситуація, аби привернути увагу місцевих жителів, вмикають сирени. Якщо ви почуєте відповідний сигнал, потрібно негайно увімкнути гучномовець, радіоприймач або телевізор та слухати повідомлення оперативного чергового з надзвичайних ситуацій в облдержадміністрації.

На кожен випадок загрози надзвичайних ситуацій існують різні варіанти повідомлень, що коригуються з урахуванням конкретних подій. Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі сигнальних звуків (сирен чи гудків).

Вислухавши повідомлення від оперативного чергового, кожен повинен виконувати отримані вказівки без паніки. У повідомленні зазначають: де та коли виникла надзвичайна ситуація; її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; яка територія (район, вулиці, будинки) потрапляє в зону ураження; як діяти у надзвичайній ситуації.

Далі наводимо алгоритм дій під час окремих надзвичайних ситуації.

Якщо оголошено евакуацію, потрібно:

- перед тим, як покинути житло, зачинити вікна, вимкнути газ, воду і електрику, забрати продукти з холодильника;

- взяти з собою документи: паспорт, військовий білет, документи про освіту і фах, посвідчення про шлюб і народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інші;

- спакувати валізу (рюкзак) з теплим одягом, постільною білизною, особистими речами і предметами гігієни, гроші, продукти харчування і воду на 3 доби, загальною вагою не більше 50 кг;

- до валізи (рюкзака) прикріпити нашивку з позначенням адреси постійного місця проживання, свого прізвища і місця призначення. На одягу дітей мають також бути нашивки з прізвищем, ім’ям та по батькові, роком народження, адресою постійного місця проживання і місця призначення.

- виконувати усі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальних органів; дотримуватися дисципліни та порядку на маршруті і в районі розселення.

Якщо ви опинилися у місці проведення бойових дій:

- передусім краще за все виїхати з території, де йдуть бої; при цьому потрібно мати з собою документи, які посвідчують особу;

- якщо немає можливості покинути місце бойових дій, варто вивісити на будинку плакат «ТУТ МИРНІ ЖИТЕЛІ»/ «ЗДЕСЬ МИРНЫЕ ЖИТЕЛИ»;

- зробіть запас продуктів харчування та питної води; з’ясуйте, де у разі потреби можна отримати медичну допомогу;

- якщо є змога, обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, продумайте аварійний вихід;

- якщо чуєте постріли, лягайте на підлогу під вікно або у ванній кімнаті; по квартирі пересувайтеся лише повзком;

- якщо перестрілка застане вас на вулиці, потрібно: негайно лягти на землю; зайняти найближче укриття (канаву, яму), переповзти під бетонний бордюр; не виходити з укриття до кінця бою;

- ні в якому разі не можна: підходити до вікон, якщо чуєте постріли; спостерігати за ходом бойових дій; стояти чи перебігати під обстрілом; конфліктувати з озброєними людьми; носити армійську форму або камуфльований одяг; демонструвати зброю або предмети, схожі на неї; підбирати покинуті зброю та боєприпаси.

Якщо ви помітили вибухонебезпечний предмет, потрібно діяти так:

- не зачіпати його і не намагатися розібрати; позначити місце знахідки і не допускати до нього інших людей, особливо дітей;

- негайно повідомити у найближче відділення міліції, військкомат, держоргани, райвідділ ДСНС або за телефонами «101», «102»; до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;

- якщо побачили спалах або почули звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть якщо ви знаходитеся далеко від місця вибуху, адже можна поранитися камінням або уламками.

Під час ворожого авіанальоту потрібно діяти так:

- якщо було попередження про авіаналіт, варто за можливості виїхати з міста у сільську місцевість або у приміські райони (на дачу чи садибу); при цьому попередити про від’їзд ЖЕК, вимкнути у квартирі/будинку електрику, газ та воду;

- якщо вирішили не покидати місто, то краще дочекатися закінчення вибухів у приміщеннях, які розташовані подалі від вікон і балконів (коридор, ванна кімната); ні в якому разі не можна вибігати з будинку та користуватися ліфтом;

- якщо удар авіації застав на робочому місці, потрібно діяти відповідно до інструкції, яка обов’язково розробляється на кожному підприємстві; деякі підприємства мають споруди, які можна використати як бомбосховище;

- якщо під час авіанальоту ви знаходитеся у чистому полі і поряд немає жодних будівель, треба лягти на землю у найглибші місця, які можете знайти (канави, ритвини), прикрити голову речами, у крайньому випадку – руками, і перечекати вибухи.

При виникненні будь-якої надзвичайної ситуації важливо діяти без паніки і метушні та діяти відповідно до отриманих вказівок та пам’яток.
На випадок надзвичайних ситуацій можна телефонувати на 66-25-76

Кожен громадянин цілодобово може отримати інформацію про місцезнаходження захисних споруд та укриттів і правил поведінки на випадок надзвичайних ситуацій за телефоном 66-25-76.

 Про це інформуватиме спеціальний консультаційний центр.

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТН
Adobe Acrobat Document 229.9 KB
Найбільш типовими помилками сімейного ви
Adobe Acrobat Document 208.4 KB
ПРАВА ТА ОБОВ.pdf
Adobe Acrobat Document 230.9 KB
ТВОЇ ПРАВА ЯК ДИТИНИ.pdf
Adobe Acrobat Document 463.1 KB

Смачно, а чи корисно...

Проблема вживання продуктів, що містять консерванти, та генетично модифікованих (їх дуже люблять наші діти).

Ряд статей по темі:

Для більшості з нас харчування тільки здоровою їжею – ситуація практично нереальна. Адже дуже непросто відмовити собі в задоволенні смачно поїсти. І щоб не напружувати надмірно свою силу волі, має сенс знати: а які продукти найшкідливіші? Може, їх список не такий вже й великий? 

Багато людей у відповідь на твердження про шкідливість тієї або іншої їжі люблять видати на кшталт "жити взагалі шкідливо". І щоб одуматися, людині треба отримати панкреатит або якесь захворювання обміну речовин – коли повністю відновити здоров`я вже мало шансів. То чому б не потурбуватися про себе хоч трохи? Адже не так і складно виключити з свого раціону шість груп продуктів. 

На шосте місце в нашому "чорному списку" можна сміливо помістити майонез. Мало хто сперечатиметься з тим, що майонез – це шкідливо. Він містить багато жиру, і при цьому поглинається часто у величезних кількостях. Немає нічого дивовижного в тому, що печінка і підшлункова залоза не справляються з навантаженням. 

Проте більшість людей вважають, що жир – це єдиний шкідливий компонент майонезу. Вони із задоволенням купують "легкий" майонез, і вважають його здоровим продуктом. Смію завірити, що це не так. 

"Легкий" майонез виробляють на основі модифікованих рослинних олій – транс-жирів. Ці молекули не зустрічаються ніде в природі і з`являються тільки як продукт хімічної модифікації олій. Вони є в маргарині, "легкому маслі" і "легкому" майонезі. Зазвичай їх називають "високоякісним рослинним жиром". 

Транс-жири практично не розщеплюються нашими ферментами. Як результат – "американська хвороба" зайвої ваги, атеросклероз, інші обмінні порушення. 

Крім того, будь-який майонез містить емульгатори, підсилювачі смаку, консерванти. 

П`яте місце займають копченості та ковбасні вироби. Будь-який дим містить велику кількість фенолів та інших канцерогенних речовин. Тобто – речовин, що викликають рак. Відомо, що вживання копчених продуктів істотно підвищує ризик розвитку пухлин. Їжа, приготована на вугіллі без диму (наприклад, правильно приготований шашлик), у цьому сенсі набагато безпечніше за копченину: балик, ковбас, копченої риби. 

Додайте до канцерогенів ще підсилювачі смаку і консерванти (також забезпечують м`ясу і ковбасі характерний соковитий червоний колір) – і одержите украй малоїстівний продукт. 

Ще гірше ситуація з сосисками, сардельками, “лікарською” ковбасою та іншими. У їх складі м`яса може взагалі не бути. Зате є целюлоза як основа, "високоякісний рослинний білок" (тобто трансгенна соя), "високоякісний рослинний жир" (тобто транс-жири), і повний "джентльменський набір" ароматизаторів, підсилювачів смаку, емульгаторів і консервантів. 

Четверте місце я віддав би жувальним й іншим "дитячим" цукеркам. Адже це – просто шедеври хімічної промисловості. У них немає нічого натурального, хіба що цукор. А якщо цукерка "дієтична", то і цукру теж немає. Суцільна хімія: фарбники, ароматизатори, підсолоджувачі. Почитайте склад – скільки там незнайомих слів і загадкових буквено-цифрових позначень. 

Цей продукт міг би з гідністю зайняти перше місце чорного списку. На щастя, такі цукерки якщо і їдять, то зазвичай у невеликих кількостях – на відміну від верхньої трійки нашого "хіт-парада". 

Отже, почесне третє місце присуджується фаст-фуду. По-перше, будь-який фаст-фуд містить всі ті ж украй шкідливі для здоров`я транс-жири, які є чи не основною причиною масового ожиріння в США і країнах Західної Європи. Адже всі компоненти фаст-фуду смажаться на комбіжирі. 

По-друге, фаст-фуд зазвичай містить надлишок кетчупу, майонезу та інших соусів із підсилювачами смаку, ароматизаторами, консервантами і барвниками. 

Крім того, є і специфічна для фаст-фуду проблема: вся ця їжа смажена, причому зазвичай у фритюрі. Це означає надлишок жирів, наявність канцерогенів (аналогічно копченині) і глікотоксинів. 

Глікотоксини – це специфічні молекули, що утворюються при високотемпературній обробці їжі (обсмажуванні). Розповсюджуючись по організму, вони викликають запальні реакції в різних органах або активізують вогнища хронічного запалення. Накопичуючись у тканинах, гликотоксини є однією з основних причин старіння. 

Крім того, фаст-фуд означає швидке поглинання їжі, причому зазвичай на ходу, або з газетою, або під час спілкування. Тим часом, для нормального травлення організму необхідний час. Ви повинні звернути увагу на те, що ви їсте, розкуштувати смак їжі і насолодитися ним. Тільки так нервова система встигне зрозуміти, що відбувається, і перемкнутися в режим травлення. 

На другій позиції панують солодкі газовані напої. Як жувальні цукерки і багато льодяників, такі напої – повністю синтетичний продукт. Але, на відміну від цукерок, їх зазвичай поглинають у величезних кількостях. Саме через масовість вживання я ставлю цю групу продуктів на друге місце. 

Як аргумент на користь таких напоїв часто стверджують, що "вони краще втамовують спрагу". Але ж спрага – це об`єктивний брак води в організмі. Будь-який напій, який краще за воду втамовує спрагу, – це обман для вашого організму і відчутний удар по вашому здоров`ю. 

Тіло повинне одержати рівно стільки води, скільки йому потрібно. Можна випити більше за необхідне, але ніяк не менше! Крім того, газовані напої зазвичай мають діуретичну дію – тобто сприяють виведенню води (якої й так не вистачає) з організму. 

Єдиний правильний спосіб утамовування спраги – пити чисту воду. Бажано мінеральну з низькою загальною мінералізацією – до 1 г/л – розлиту безпосередньо з джерела. 

Солодка вода містить ароматизатори, барвники, консерванти – все це шкідливо для здоров`я. Багато солодких вод мають дуже кислу активну реакцію (рН 2-4). Такою водою можна мити чайники від накипу і обробляти город від шкідників. Недивно, що вона викликає гастрити і інші захворювання. 

Але найгірший варіант у цій категорії – це "дієтичні" напої. Їх "дієтичність" означає, що замість "шкідливого" цукру вони містять інші підсолоджувачі – завдяки чому нібито рятують вас від ожиріння. 

Насправді, коли ви вживаєте будь-який солодкий продукт – воду, сік, торт, цукерку – мозок дає сигнал підшлунковій залозі, у відповідь на який та виділяє в кров інсулін. Якщо ж після цього цукор у кров не поступає (адже в цій воді замість цукру штучний підсолоджувач), то в крові починається повний ендокринний хаос. Багато лікарів вважають, що це може бути причиною розвитку цукрового діабету. 

Але перше місце слід віддати все ж чіпсам. У чіпсах є чи не все, чого не повинно бути в нашій їжі. Оскільки їх смажать у фритюрі, то вони обов`язково містять канцерогени, гликотоксини і транс-жири. 

Для якнайкращого смаку в чіпси додані ароматизатори і підсилювачі смаку, для хорошого хрускоту і правильної консистенції – спеціалізовані емульгатори, для збереження – консерванти. 

Крім того, чіпси зазвичай поглинаються в кінотеатрах або перед телевізором. Тому аналогічно фаст-фуду виникають проблеми з регуляцією травного процесу. Плюс, оскільки вся увага направлена на екран, чіпсів зазвичай з`їдають багато. Дуже багато. 

Якщо ви піклуєтеся про своє здоров`я, але не хочете дотримуватися зовсім вже жорсткої дієти, спробуйте виключити зі свого раціону хоча б ті продукти, які потрапили до нашого чорного списку.

http://ostriv.in.ua/

Шкідливість харчових Е-добавок  
Written by Administrator  
Tuesday, 11 November 2008 10:48 

На сьогоднішній день, сучасний ринок харчових продуктів характеризується досить широким діапазоном вибору, як в асортименті, так і в цінових категоріях товару. Але чи виправдовує пропозицію попит, і чи дійсно свобода вибору така абсолютна, як це здається? 
Вибір того чи іншого роду продуктів харчування обумовлений на сьогоднішній день декількома чинниками: 
а) образ життя споживача;
б) його платоспроможність;
в) стан здоров'я і пов'язані з цим обмеження в їжі.
Ми хотіли б акцентувати увагу на останньому пункті. Проблеми, пов'язані із здоров'ям людини, в наші дні не завжди визначені генетичною спадковістю або схильністю до того чи іншого вигляду захворювання. Останнім часом все більшу дію на здоровя організму та його працездатність визначається їжою, що входить в її щоденний раціон, а якщо бути точніше - її склад, який у свою чергу, рясніє переліком всіляких так званих харчових добавок, найпоширенішими серед яких є компоненти з індексом Е.
Чи безпечний вжиток таких продуктів? 

Е-стандарти
Буква «Е» на етикетці складу того або іншого продукту харчування позначає відповідність європейському стандарту живлення, а цифровий індекс - сам вигляд добавки. Колись, назви цих хімічних речовин вказувалися у складі продуктів повністю, але унаслідок об'ємності назв була проведена заміна на буквенно-цифирный код.
На сьогоднішній день не лише на території РФ, України, але і в Європі використання Е-добавок у виробництві продуктів харчування заборонене. Але лише деяких.
Правом заборонити використання тої чи іншої Е добавки наділена Європейська комісія, а перевірки на місцях, тобто на території харчових підприємств і магазинів проводить так звана інспекція продовольчо-ветеринарної служби і то - не скрізь.

Яким же чином працює дана система?
Випробування Е-добавок проводяться на тваринах і на людях в акредитованих європейських лабораторіях. При відсутності негативних наслідків і впливів на організм добавки включають в список дозволених. А виявленні, при перевірці, інспекторами продовольчо-ветеринарних служб продуктів харчування до складу яких входять заборонені Е-компоненты, - проводиться вилучення. Періодичність такого роду перевірок проводиться один раз на півроку. Тобто в інші шість місяців за відсутності даних про шкоду тієї або іншої добавки на підставі досліджень, люди споживають в їжу невідомо що. Іронія такого „сценарію” на цьому не закінчується. Забороняються Е-компоненты за наявності загрози для життя, наприклад ті, які приводять до летальних наслідків. У тіні залишається велика маса інших, або мало вивчених, або тих що не визнані як «небезпечні». Тобто, якщо консерванти всесвітньо не визнані смертельними для вжитку в їжу, то вони можуть вважатися безпечними. І це не єдиний приклад, що викликає, щонайменше, сумніви. Ось деякі приклади подібних Е-элементів, що додаються до складу продуктів харчування у наш час:

Е102 - тартразин - фарбник. На території нашої країни дозволений, але заборонений на території Європейського Союзу.
Дія на організм:
- харчова алергія.
Продукти харчування з вмістом тартразину: кондитерські вироби, цукерки, морозиво, напої.

Е128 - червоний фарбник Red 2G з канцерогенним ефектом, що використовується при виробництві сосисок з вмістом зернових і бобових, виробів з подрібненого м'яса. Він додає рожевий колір продукту. Є генотоксичним з'єднанням, тобто такий, що має здатність викликати зміни в генах. Е128 заборонений для вжитку!
Дія на організм (довгостроковість періоду прояву реакції після моменту вживання):
- онкологічні захворювання;
- аномалії розвитку плоду;
- природжені патології.
Продукти з вмістом червоного фарбника Red 2G: ковбаси і сосиски (особливо дешеві).

Е216 і Е217 - консерванти (пропиловий ефір і натрієва сіль).
Дія на організм:
- харчові отруєння.
Продукти харчування з вмістом даного консерванта: цукерки, шоколад з начинкою, м'ясні продукти, покриті желе паштети, супи і бульйони.

Е250 - нітрит натрію - фарбник, приправа і консервант, що використовується для сухої консервації м'яса і стабілізації його червоного кольору. Е250 дозволений до використання але заборонений в ЄС.
Дія на організм:
- підвищена збудливість нервової системи у дітей;
- кисневе голодування організму (гіпоксія);
- зменшення вмісту вітамінів в організмі;
- харчові отруєння з можливим летальним результатом;
- онкологічні захворювання.
Продукти з вмістом нітриту натрію: бекон (особливо смажений), солонина, сосиски, шинка, копчене м'ясо і риба. 

Е320 - антиоксидант для уповільнення окислювального процесу в жирових і масляних сумішах (вважається небезпечним для здоров'я).
Дія на організм:
- зростання вмісту холестерину в організмі.
Продукти харчування з вмістом антиоксиданту Е320: деякі продукти з вмістом жиру; жувальні гумки.

Е400-499 - загусники, стабілізатори для підвищення в'язкості продукту (більшість з них заборонені).
Дія на організм:
- захворювання травного тракту. 
Продукти з вмістом цих видів Е-добавок: йогуртові культури і майонези.

Е510, Е513 і Е527 (з групи Е500-599) - емульгатори, що створюють однорідність при поєднанні незмішуваних продуктів, наприклад, води і масла.
Дія на організм:
- діарея;
- збої в роботі печінки.

Е951 - синтетичний замінник сахару.
Дія на організм:
- виснаження запасів серотиніна в корі головного мозку;
- розвиток маніакальної депресії, припадків паніки, насильства (при надмірному вживанні).
Продукти: жувальні гумки, газовані напої (особливо імпортного виробництва). 

Заборонені Е-добавки
На сьогоднішній день можна навести лише приблизний список Е-добавок, які заборонені: 
Е121 - фарбник цитрусовий червоний; 
Е123 - фарбник червоний амарант; 
Е240 - консервант формальдегід, класифікуючи який, можна віднести до тієї ж групи речовин, що і миш'як з синильною кислотою - смертельні отрути;
Е116-117 - консерванти, що активно використовуються при виробництві кондитерських і м'ясних виробів;
E924а і Е924б - так звані «покращувачі муки і хліба».
А також заборонені такі добавки: Е103, Е107, Е125, Е127, Е128, Е213-219, Е140, Е153-155, Е166, E173-175, E180, E182, E209, E213-219, E225-228, E230-233, E237, E238, Е240, E241, E252, E253, E264, E281-283, E302, E303, E305, E308-314, E317, E318, E323-325, E328, E329, E343-345, E349, E350-352, E355-357, E359, E365-368, E370, E375, E381, E384, E387-390, E399, E403, E408, E409, E418, E419, E429-436, E441-444, E446, E462, E463, E465, E467, E474, E476-480, E482-489, E491-496, E505, E512, E519-523, E535, E537, E538, E541, E542, E550, E552, E554-557, E559, E560, E574, E576, E577, E579, E580, E622-625, E628, E629, E632-635, E640, E641, E906, E908-911, E913, E916-919, E922-926, E929, E942-946, E957, E959, E1000, E1001, E1105, E1503, E1521.
І це далеко не весь перелік. Крім того, де гарантія в тому, що заборонені для виробництва Е-элементы не використовуються? 
Ось, наприклад, перелік Е-добавок, дозволених в Росії, але таких, що вважаються небезпечними:
Харчові добавки Е105, Е126, Е130, Е131, Е143, Е152, Е210, Е211, Е330, Е447 - є чинниками, що обумовлюють винекнення злоякісних пухлин.
Е221-226, Е320-322, Е338-341, Е407, Е450, Е461, Е466 - провокують утворення захворювань шлунково-кишкового тракту.
Харчова добавка Е239 може викликати алергічну реакцію.
Е171, Е320-322 - добавки, що викликають хвороби печінки і нирок.
Окрім цього заборонені в Європейському Союзі добавки: E102, E104, Е110, E111, Е120, E122, E124, E126, E141, E142, Е150, E212, E250, E251, E311-313, E477. 

Аналіз ринку продуктів харчування
Аналіз сучасного ринку продуктів харчування на вміст серед продукції небезпечних для здоров'я і життя людини харчових Е-компонентов показав, що більшість запропонованого ним асортименту містить в більшій чи меншій мірі вказані вище речовини.
Як приклад можна привести деякий список брендів, серед яких виявлені Е-елементи, що становлять небезпеку вашому здоровю:

1. Серед газованих напоїв: 
- «Фруктайм Дюшес», а також «Фієста Дюшес», похідні від компанії Сoca-cola (містять аспартам Е951);
- всі інші дочірні від виробника Coca-Cola;
- «Лимонад» (Грейтлі);
- «Маліна» (Салют-кола);
- «Барбарис» (Асорті);
- «Ситро» (Салют-кола) та ін.

2. Серед жувальних гумок, що особливо користуються популярністю в наші дні:
- «Dirol» (містить в своєму складі загусник Е414, що провокує захворювання шлунково-кишкового тракту; антиоксидант Е330; консервант Е296; фарбник Е171; емульгатор (по вказівці на упаковці) Е322, що є антиоксидантом, а також Е321 і глазирователь Е903);
- «Orbit» (містить сорбіт Е420, що відноситься до групи емульгаторів і стабілізаторів; мальтит Е965 (пеногасник-антифламінг, і наскільки він небезпечний - судити споживачу); стабілізатор Е422; загусник Е414; фарбник Е171; підсолоджувач аспартам Е951 і ін.).
Яка з цих жуйок менш небезпечна і чи коштує її споживати взагалі - особиста справа кожного! 

3. Серед деяких енергетичних напоїв:
- «ABSENTER ENERGY» (містить стабілізатор Е414; регулятор кислотності, він же антиоксидант Е330; консервант Е211);
- «JAGUAR» (містить консервант Е211; фарбники); 
До цієї ж групи можна віднести і велику частину енергетиків, що не містять алкоголю, навіть якщо в складі і не фігурує буквений код «Е», варто звертати увагу на назви складних компонентів, інакше яким же чином виправдовується «енергетична» дія на організм?! 

4. Серед чіпсів і сухарів:
- «Lays» в маленькій упаковці (містить аспартам Е951);
- «Pringles» (містить емульгатор Е471);
- сухарики «Кириешки» (містить підсилювач смаку Е621, Е627, Е631, Е551, фарбник Е100 і ін.).

5. Серед кисломолочних продуктів:
- «Активия» з додаванням чого-небудь, будь то фрукти або злаки (у складі загусник Е1442);
- «Растишка йогурт з фруктовим пюре» (той же загусник Е1442; фарбники і ін.) - продукт дитячого харчування!!!
- «Даниссимо» (загусник Е1442, регулятор кислотності).

6. Серед ковбасних виробів:
- ковбаса «Київський сервелат» (у складі виявлені стабілізатори і консервант нітрит натрію Е250);
- «Любительська» (містить консервант-фіксатор забарвлення, а також нітрит натрію Е250);

7. Серед марок морозива:
Як приклад можна привести продукцію «Ля Фам», де виявлені фарбник Е102, Е133, стабілізатори Е407, Е410, Е412, Е466, Е471. І це те, що їдять наші діти! 

8. Серед відомих виробників шоколаду:
- «Alpen Gold» (містять Е476, стабілізатори);
- «Несквік» (у складі виявлені Е124 і Е476).

Кожна людина, сьогодні, має бути більш ніж пильна при виборі продуктів харчування і хоча б знати і враховувати результати останніх досліджень в цій області.

http://www.navsite.org/

 

 

 

Наскільки шкідливі харчові добавки, що позначаються літерою “Е”?
На зміну дефіциту продуктів прийшов достаток, але… з’явилися побоювання з приводу харчових добавок — мовляв, серед них безліч шкідливих для здоров’я. Ситуація непроста. Так, з початком масового застосування добавок, тобто з 50-х рр. ХХ ст., кількість ракових захворювань зросла. Але медики не впевнені, що причина саме в їжі, а не, приміром, у поганій екології. Звісно, харчовики виступають різко проти заяв про шкідливість добавок, адже це ставить під удар їхній бізнес. Проте серед таких речовин багато небезпечних, заборонених для використання в Україні. Тому слід бути особливо уважними, купуючи імпортні харчі. Сподіваємось, наведений нами “чорний список” добавок допоможе вам не ризикувати.

Їсти чи не їсти?
Харчові добавки призначені для того, щоб продукти не гіркнули, не протухали, мали приємний колір і запах. Дискусії про доцільність їх використання ведуться давно, але певності так і немає. Поза сумнівом одне — інформація про наявність добавок у продуктах харчування має бути вказана на етикетці, а покупець сам вирішить: їсти йому це чи ні. Звичайно, ви звернули увагу, що на упаковках майонезу, печива, газованої солодкої води серед компонентів значиться буква “Е” з номером. Що ховається за цією загадковою буквою? Невже це саме ті небезпечні барвники й консерванти, які шкодять здоров’ю? Прояснити ситуацію ми попросили провідного наукового співробітника Інституту екогігієни і токсикології ім. Л. Медведя Тетяну Воробйову.
— Не варто лякатися букви “Е” з номером у дужках, — пояснює пані Тетяна. — Це означає, що продукт містить дозволену харчову добавку, тобто безпечну для здоров’я. Такі речовини необхідні, щоб досягти певного ефекту, наприклад, для продовження терміну зберігання продукту або надання йому привабливого зовнішнього вигляду.
Якщо ж пропонують нову харчову добавку, її досліджують експерти міжнародної комісії при Всесвітній організації охорони здоров’я, і лише після того вирішується її доля. Спочатку на етикетках повністю писали назви хімічних речовин, але чимало з них важкі для вимови і довгі — займають дуже багато місця. Тому в 1953 році назви добавок замінили буквою з цифровими кодами. Цей шифр прийнятий у країнах Євросоюзу (ось звідки взялася буква “Е” — “Європа”). Індекс “Е” фахівці ототожнюють також із словами “essbar/edible”, що в перекладі з німецької та англійської означає “їстівний”. У нас гігієнічний висновок за всіма добавками дає Мінохоронздоров’я, а їх список затверджує Кабмін.
До речі, не плутайте харчові добавки з біологічно активними. Перші, як правило, не мають енергетичної та харчової цінності. Хоча й серед них зустрічаються такі, які володіють деякими властивостями біологічно активних. Наприклад, бета-каротин, який отримують з моркви, провітамін А, а також яблучний і цитрусовий пектини, які виводять з організму токсичні речовини.

Небезпечні і безпечні цифри
Е100-Е182 — це барвники. Наприклад, Е160, бета-каротин, він же жовтий барвник Е150 — “паленка”, карамелевий цукор. Е200 і наступні — консерванти, починаючи з Е300 — антиоксиданти: ті й інші відповідають за збереження продуктів. Скажімо, Е300 — це аскорбінова кислота, Е330 — лимонна. Е400 і далі — стабілізатори, завдяки яким зберігається консистенція продукції. Наприклад, Е440 — пектин, який широко використовують у кондитерській промисловості. Е500 і наступні — емульгатори, Е600 і далі — підсилювачі смаку й аромату, з Е900 йде відлік речовин для глазурування.
Зрозуміло, що за допомогою барвників надають привабливого вигляду морозиву, безалкогольним напоям, цукеркам. Як барвники використовують і натуральні, й синтетичні речовини. Сировиною для натуральних служать фрукти, ягоди, листя й інші рослинні компоненти. Натуральні барвники легко знебарвлюються під впливом температури та світла, а штучні стійкіші і дають яскраві кольори. Та все ж серед них багато шкідливих для здоров’я, заборонених для використання в Україні. Це канцерогени Е103, Е110, Е120, Е124, Е131, Е142.

Щоб не було боляче
Існують дозволені, недозволені і заборонені добавки. У Європі використовують Е123 — червоний амарант, консервант-формальдегід. У нас, а також в Росії та США, він заборонений. Справа не в тому, що добавка шкідлива, просто навіть невеликий перебір зробить продукт неїстівним. Заборонені у нас також Е121 — “цитрусовий червоний N2” і Е173 — “порошок алюмінію”, який застосовують зарубіжні кондитери для прикрашання продукції. Правда, відскрібаючи їжу з алюмінієвого посуду, ми так само “харчуємося” подібним порошком.
До речі, список добавок, дозволених в Україні, значно менший, ніж в ЄС та США. Отож, ми одержуємо з їжею значно менше “синтетики”, ніж європейці або американці. Це втішає. Але що вже говорити про звичайного споживача, якщо навіть фахівці різних країн не дійшли єдиної думки про шкідливість тих або інших “Е”! Та все ж “краще перестаратися, ніж недостаратися”. Тому, щоб не було нестерпно боляче, скористаємося вітчизняною специфікацією, згідно з якою канцерогенними визнані консерванти Е211—213, а Е221—224 і Е226 можуть викликати розлад кишечника. Людям зі слабким шлунком не рекомендується вживати продукти, які містять антиоксидант добавки Е322 і Е338—341.
Втім, і деякі дозволені добавки можуть сильно вдарити вас по слабкому місцю. Наприклад, нешкідлива для більшості лимонна кислота (Е330), вміст якої в продуктах не нормується, може викликати напад у хворих на виразку шлунка. Та й цілком здорова людина може заробити хворобу шлунково-кишкового тракту у разі надмірного вживання лимонної кислоти або звичайного столового оцту — скажімо, щодня додаючи їх у салати й борщі. Або візьмемо газовану воду з підсолоджувачами замість цукру. Великі підприємства можуть собі дозволити випускати її на цукрі, а в провінції, де повно дрібних фірм, економлять і кладуть підсолоджувачі. Така вода годиться діабетикам, а для дітей — шкідлива, адже малюки мають одержувати натуральні вуглеводи.
Резюме: купуючи продукти, уважно вивчайте маркування. А вживати харчі з “третіх країн”, серед яких немало контрабандних, зовсім не слід.

http://www.ogo.ua/

Мобільна проблема

Шкідливий вплив мобільних телефонів (особливо на дітей).

ДЖЕРЕЛО ПОСТІЙНОГО ПОТУЖНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ 
Мобільний телефон — це джерело надвисокочастотного випромінювання, за допомогою якого і здійснюється зв’язок. Це випромінювання пригнічує тонкі електромагнітні імпульси клітин живих організмів. Найнебезпечнішою частиною мобільників є антена, саме вона продукує хвилі надвисоких частот. Вони шкідливі тим, що нагрівають організм «зсередини» на клітинному рівні. Особливо від цього потерпають ті частини тіла, які не омиваються кров’ю, а відтак залишаються поза системою терморегуляції організму. Зокрема, кришталик ока. Від внутрішнього перегрівання він руйнується і мутніє. Це проявляється різзю в очах і шумом у голові. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, користування мобільним телефоном понад 1 годину на день помітно погіршує зір та слух. 
Мозок людини, на щастя, захищенний черепною коробкою і добре постачається кров’ю, тому перегрівання йому не загрожує. Але вчені застерігають від іншого. Зокрема, під впливом потужних електромагнітних хвиль мобільного телефону може відбутися збій у продукуванні електроімпульсів, через які мозок керує роботою організму. Кілька років тому в мюнхенській клініці «Гросхадерн» за допомогою спеціального тестування довели, що постійні сигнали мобільних апаратів змінюють електроімпульси головного мозку. Медики запропонували учасникам експерименту провести тривалі переговори телефоном. До їхніх голів приєднали електроди, які записували імпульси мозку під час розмови. З’ясувалося, що у двох третин піддослідних енцефалограма засвідчила підвищену активність мозку. Річ у тім, що, прикладаючи телефон до вуха, людина опромінює себе з потужністю 25 000 міліват/см2, тоді як максимально допустима є значно меншою — 10 міліват/см2. Організм людини ж працює зі значно меншою потужністю — 0,001 міліват/см2. 

ЛІКАРІ: 
Японські медики висунули припущення, що випромінювання мобільників може пробудити антигени, які спричинюють алергійні реакції. Особливо це стосується людей, схильних до алергії. Шведські вчені після проведення досліджень людей, які користуються мобільним телефоном понад 10 років, дійшли висновку, що в них у 4 рази вищий ризик виникнення пухлин вуха. Угорські ж учені стверджують, що мобільники мають негативний вплив на якість сперми, знижуючи її втричі. Це стосується не лише тих чоловіків, які багато розмовляють телефоном, а й тих, які просто носять мобільник у кишені брюк чи на поясі. 
Невтішними висновками закінчилися й 4-річні дослідження 12 наукових колективів з 7 європейських країн. У лабораторних умовах вивчали наслідки дії на тварин і людей електромагнітних полів, подібних до тих, які генерують сотові телефони. Вони зафіксували ріст генних мутацій, до того ж в такому обсязі, з яким сама клітина не могла впоратися. 
Треба врахувати і те, що постійні розмови телефоном спричинюють також перенапруження м’язів, запалення сухожиль, зміщення хребців. Адже тіло перебуває в неприродному для нього положенні, фіксуючи трубку біля вуха. 
Проте не всі однаково сприймають випромінювання від мобільних телефонів. Є підвищена, знижена і середня радіочутливість. Більшість людей — до 80%, належать до середньої групи. Решта або до підвищеної або до зниженої чутливості. Люди зі зниженою радіочутливістю можуть жодним чином не реагувати на потужне випромінювання, тоді як з підвищеною — відчути втому й головокружіння вже після однієї телефонної розмови. 

ОБЕРЕЖНО: ДІТИ 
Англійські вчені рекомендують батькам у жодному разі не купувати мобільних телефонів дітям, молодшим за 8 років. А в старших — суворо регламентувати кількість розмов. Керівник програми «Мобільні телекомунікації і медичні дослідження», яка досліджує вплив мобільних телефонів на людський організм, відверто заявила: «Я абсолютно точно можу сказати, що не хотіла б, аби мої внуки користувалися мобільним телефоном частіше, ніж це справді потрібно». 
Міністерство охорони Росії є ще радикальнішим у цьому питанні: не рекомендує використовувати мобільні телефони до 18 років. 
Але реалії такі, що сучасні діти «активно користуються мобільниками, і не лише для розмов з батьками. Вони годинами можуть переписуватися SMS-повідомленнями, а також грати в різноманітні ігри, записані на їхніх мобільних телефонах, слухати музику (адже сучасні мобільні апарати «нашпиговані» радіоприймачами, плеєрами тощо). 

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ МОБІЛЬНИМ ТЕЛЕФОНОМ 
Звичайно, навіть припустити, що мобільні телефони заборонять, було б утопією. Адже вони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим. Батьки завжди можуть зв’язатися зі своїми дітьми, щоб проконтролювати їхнє місцеперебування, бізнесмени швидко розв’язують невідкладні справи, незважаючи на віддаленість відстані їх перебування тощо. Тому питання сьогодні полягає не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу. Ось що радять з цього приводу фізики та медики: 
Якщо вам доводиться багато спілкуватися мобільним телефоном, не тримайте його постійно біля вуха. Купіть собі навушники. Це частково зменшить вплив надпотужного випромінювання. 
Майте на увазі, що не всі апарати мобільних телефонів мають однакове за силою випромінювання: одні більше, другі — менше. Тому, купуючи телефон, обов’язково попросіть показати копію сертифіката на обрану вами модель, де буде зазначено, що вона відповідає вимогам стандарту FCC. А це означає, що не перевищує і так високі показники випромінювання. 
Обираючи оператора зв’язку, віддайте перевагу тому, який має найрозгалуженішу мережу ретрансляторів. Бо що більше телефон напружується в пошуках базової станції (щоб здійснити зв’язок), то більшою стає випромінювана ним доза електромагнітних хвиль. 
Не обирайте маленькі моделі мобільних телефонів, вони мають потужніше випромінювання порівняно з більшими. 
Багато хто любить розмовляти мобільним у маршрутних таксі та в машинах, щоб розважитися в дорозі. Не варто робити цього. Бо випромінювання мобільника відбиваються від металевого корпусу машини, збільшуючи потужність у кілька разів. До речі, окуляри в металевій оправі з цих само міркувань також краще знімати під час розмови. 
Набравши потрібний номер, не притискайте відразу телефон до вуха — саме під час з’єднання відбувається найпотужніше випромінювання. Тому стежте за процесом виклику, дивлячись на екран мобільника, і лише після того, як з’єднання відбулося, підносьте його до вуха. 
Тримайте телефон не ближче 2 м від ліжка, щоб віддалити себе від випромінюваного ним поля. 
Якщо на екрані вашого мобільника кількість «антенок» зменшилася, це означає що ви потрапили в зону слабкої дії сигналу. Таке трапляється в приміщеннях вокзалів, аеропортів, метро, в підвалах. Намагайтеся уникати користування мобільним телефоном у таких умовах, бо інтенсивність його електромагнітного випромінювання збільшується в кілька разів. 
Намагайтеся не розмовляти довше трьох хвилин. Між розмовами робіть перерви не менш як на 15 хвилин. Стежте, щоб загальна кількість розмов за добу не перевищувала однієї години.

МОБІЛЬНІ ТЕЛЕФОНИ ТА ДІТИ  
Все частіше зарубіжні дослідники намагаються привернути увагу споживачів до небезпеки, яка йде від звичних холодильників, мікрохвильовок та мобільних телефонів. Можливо, незабаром на біг-бордах з’являться застереження на кшталт: "Міністерство охорони здоров'я застерігає: мобільний може викликати захворювання на рак"? Але поки такого немає, на сполох почали бити рівненські депутати.
Рішенням Рівненської обласної ради від 21 березня цього року підтримано запит депутата обласної ради Віри Кобилянської щодо негативного впливу мобільних телефонів на здоров’я людини та необхідність заборонити використання в школах області мобільних телефонів учнями, а також перевірити дотримання допустимих норм випромінювання станціями стільникового зв’язку та антенними ретрансляційними вежами, розташованими на території області.
— Настав час заборонити використовувати мобільні телефони у школі та й обмежити взагалі для дітей до 18 років, — переконана голова постійної комісії облради з питань охорони здоров’я, депутат Рівненської обласної ради Віра Кобилянська. — Це не тільки відволікає дітей від навчального процесу та заважає роботі вчителя, але й дуже шкідливо для здоров’я. Дані щодо негативного впливу мобільного зв’язку на організм людини, а особливо дитини, є у багатьох зарубіжних дослідженнях. Загроза пов’язана з радіосигналами мобільних телефонів, які впливають на хімічні процеси в організмі і призводять до появи стресових білків. Особливо небезпечні мобільні телефони для дітей у віці до 14 років, організм яких ще не сформувався. 
Якщо користуватися телефоном більше 45 хвилин на день, а це відбувається досить часто, підкреслює Віра Григорівна, починаються немотивовані головні болі, порушується сон. 
— Часто навушники, якими користуються діти, не знижують, а приблизно втричі підсилюють, як своєрідні антени, шкідливу дію телефону. Шведські вчені дослідили: мобільні телефони призводять до порушення сну, головних болів, безсоння, дратівливості. Великим є ризик не тільки зниження слуху, але й виникнення пухлин. На жаль, такі дослідження у нас не проводяться, і категорично заборонити використання телефонів дітьми ми не можемо, але необхідно, щоб батьки знали про існуючий ризик. 
Обласна рада підтримала ініціативу Віри Кобилянської та направила запит Рівненській обласній державній адміністрації, обласній санітарно-епідеміологічній станції та Рівненській філії відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» для розгляду і підготовки матеріалів на сесію обласної ради. 
— Ми на сто відсотків підтримуємо ініціативу Віри Кобилянської, — прокоментував ситуацію заступник головного лікаря Рівненської обласної СЕС Роман Сафонов. — У будь-якому разі користування цим видом зв’язку має бути контрольованим. Є спеціальні медичні рекомендації, згідно з якими для дітей до 14 років розмови по сотовому не мають бути довше чотирьох хвилин поспіль. Коли за цим не слідкують батьки, відповідальність несуть викладачі, які фізично не можуть цього зробити. Ми не ставили б питання категорично, що розмови по мобільному треба припинити взагалі. Є тисячі публікацій на цю тему, які суперечать одна одній. Говорити ж про це у гігієнічному розрізі можна тільки після тривалого спостереження за наслідками користування мобільними телефонами. Чисто гіпотетично можемо сказати, що така позиція виправдана. Інша річ, що однозначно стверджувати про негативний вплив сотових на організм важко, але враховуючи, що це діти — краще перестрахуватися і обмежити використання цього виду зв’язку розумними потребами.
На жаль, такі дослідження у нашій країні не ведуться. І тому, як справедливо зауважують лікарі, відкидати цей засіб зв’язку, не можна, хоча б чисто з психологічних міркувань.
— Електромагнітні хвилі, які виділяють мобільні телефони, є досить потужними, вони впливають навіть на звичайний радіоприймач, а наш мозок набагато чутливіший, ніж банальний резистор, — стверджує дитячий лікар-психіатр обласного центру психічного здоров’я населення Василь Галябар. — В Україні досліджень щодо шкідливості мобільних телефонів не проводилося, вони надто дорогі. Але медична література вказує на зниження уваги, поширення вегетодистонічних явищ у зв’язку з використанням мобільних телефонів. Це шкідливо для всіх, і для дорослих, і для дітей. Та, на мою думку, важливіше інше. Зараз мобільний телефон — більше іграшка для дітей, особливо середнього і молодшого шкільного віку. Вони частіше використовують його не за прямим призначенням, як засіб комунікації, а як плеєр або фотоапарат. Тому, як і прийнято в цивілізованому світі, дітей треба привчати користуватися мобільним телефоном за необхідністю, а приходячи на заняття, виключати. А ось повністю забороняти використання мобільних телефонів лікар теж не радить. Адже на сьогодні більшість дітей не вважають своє життя повноцінним без мобільного зв’язку. Це йтиме всупереч усталеним традиціям молодіжної субкультури і дитина буде виглядати «білою вороною», що не дуже комфортно у психологічному плані. 

Неля ЗАБОЛОТНА

Російські вчені стурбовані 
«Ми дуже насторожені відносно дітей. Є дані, які підтверджують, що стільникові телефони можуть впливати на розвиток пухлини головного мозку », - заявив на прес-конференції провідний науковий співробітник Федерального біофізичного медичного центру ім. Бурназяна Юрій Григор'єв.

Згідно з даними досліджень, проведених шведськими вченими, якщо дитина користується стільниковим телефоном з 8-12 років, то до 21 року ризик виникнення пухлини головного мозку зростає в п'ять разів. Експерт також відзначив, що в даний час кожна людина піддається електромагнітному випромінюванню від базових станцій стільникового зв'язку. Крім того, багато хто настільки інтенсивно користуються своїм мобільником, що доза одержуваного випромінювання порівнянна з тією, яку отримують люди, які працюють з радіолокаційним обладнанням, радіо-або телевізійними передавачами, а також з авіаційним обладнанням.

Однак вчені відзначили, що поки що не існує достовірних досліджень, які доводять шкоду стільникових телефонів для здоров'я, хоча, на їхню думку, віддалені наслідки будуть помітні вже через 5-10 років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, до віддалених можливих наслідків використання мобільного зв'язку може ставитися хвороба Альцгеймера, депресивний синдром, а також схильність до епілептичних реакцій. «Ні бренд, ні ціна стільникового телефону не мають значення. Доза опромінення визначається режимом роботи мережі та інтенсивністю використання телефону», - додали вони.

Фахівці пропонують в цілях безпеки використовувати дротову або бездротову гарнітуру, щоб відстань до телефону було не менш півметра. Крім того, рекомендують скоротити час використання телефону і збільшити паузи між дзвінками. «Ми розраховуємо, що виробники телефонів будуть використовувати при проектуванні техніки дані медицини та біофізики для вибору щонайменш шкідливих для користувача режимів», - сказали експерти.

Раніше один французький дослідник заявив про те, що він виявив у комп'ютерах Apple шкідливі речовини. Вчені із Швеції дослідили, що довгі розмови по мобільнику (більше години за день) призводять до раку мозку, а вчені з Італії і Австралії говорять про уповільнення реакції «мобілеманів», про їхні часті нервові розлади. Навіть користуючись навушниками, ми не можемо застрахуватись від шкідливого впливу стільникових телефонів. Адже навушники захищають голову, але не інші частини тіла.

За кордоном чоловікам напряму радять не носити телефон на рівні талії, його випромінення може вплинути на потенцію. А жінкам не варто тримати мобілки у нагрудних кишенях і на шнурку на шиї — це загрожує раком молочних залоз. Хоч зараз практично всі телефонізовані, але прислухайтесь до власних відчуттів — вони вам підкажуть, що носити мобільник на тілі небезпечно.

Фахівці Московської медичної академії ім. И.М. Сєченова під керівництвом академіка РАМН Геннадія Румянцева черговий раз спробували знайти відповідь на питання, чи шкідливі мобільні телефони для здоров'я. Основним шкідливим фактором мобільних телефонів вважаються високочастотні випромінювання дециметрового діапазону. Найпоширеніший в Україні стандарт GSM працює на частотах 900, 1800 й 1900 Мгц. Висновок про вплив мобільних телефонів на здоров'я складно зробити ще й тому, що з початку досліджень пройшло занадто мало часу, а злоякісні пухлини, у виникненні яких винять телефони, утворяться досить довго.

«Більшість учених оцінюють вплив мобільних телефонів на нервову систему й розвиток злоякісних пухлин, - говорить Геннадій Румянцев. - Але дані різних дослідницьких колективів досить суперечливі. Одні вчені не вбачають залежності розвитку пухлин від використання мобільного зв'язку, інші вважають її доведеної. Настільки ж неоднозначні результати експериментів, присвячених впливу високочастотних випромінювань на різні здатності людини.

Єдиний не поставлений під сумнів факт: вплив радіохвиль частоти 900 Мгц підвищує кровоток у корі головного мозку. Але цього недостатньо, щоб винести мобільним телефонам обвинувальний вирок».

Вплив на здоров'я дітей.

Батьки не повинні дозволяти користуватися мобильниками дітям, яким ще не здійснилося 8 років. Ті, кому від 8 до 14, можуть користуватися стільниковими телефонами тільки у випадку гострої необхідності. Про це заявивши напередодні професор Вільям Стюарт, ведучий британський експерт в області випромінювання від мобільних телефонів і його впливу на здоров'я людини. Однозначних доказів того, що що випускають мобильником хвилі можуть впливати на здоров'я, у вчених немає. Однак, як говорити професор Стюарт, попередні результати нових досліджень показують, що електромагнітне випромінювання від мобильников може впливати на організм. Особливо сильним воно може бути у випадку з дітьми. Їхня черепна коробка тонше, а мозок перебуває в стадії розвитку, пояснивши Стюарт. 

Після заяви Вільяма Стюарта британська компанія, що випускає мобильники для дітей у віці від 4 до 8 років, оголосила про припинення продажів таких телефонів. За словами представника компанії, продажі зупинені до появи нових даних про можливу шкоду телефонів для дитячого здоров'я.

Пухлина мозку
Діти, молодші восьми років, не повинні користуватися мобільними телефонами. Таку пораду батькам дають учені, які дійшли висновку: якщо діти користуватимуться "мобільниками”, існує великий ризик того, що в них виникне пухлина мозку. Відкриття науковців викликало паніку в індустрії виробництва цього засобу зв’язку. Британська компанія, яка випускає телефони для дітей у віці від чотирьох до восьми років, негайно припинила виробляти цю продукцію.

З 2000 року кількість мобільних телефонів у мешканців Великобританії подвоїлася і досягла 50 мільйонів. За такий самий період часу число дітей у віці від п’яти до дев’яти років, які користуються стільниковим зв’язком, зросло вп’ятеро.

У доповіді "Вплив мобільних телефонів на здоров’я” голова Національної ради із захисту від радіації, професор Вільям Стюарт пише про результати чотирьох досліджень. Дослідження, яке проводили впродовж року у Швеції, довело: в людей, які користуються мобільними телефонами, зростає ризик виникнення пухлини мозку.

Водночас дослідження, яке проводили в Голландії, показало, що використання таких телефонів впливає на когнітивні здібності людини. Внаслідок роботи німецькі вчені виявили, що в осіб, які проживають біля телефонних станцій, збільшується ризик занедужати на рак. Ще одне дослідження, профінансоване Європейським союзом, засвідчило, що випромінювання від мобільного телефону руйнівно діє на клітини організму.

"Усі ці дослідження потрібно перевірити, проте ми не можемо проігнорувати їхніх результатів”, – зазначив професор Стюарт, повідомляє Іnopressa.ru. За його словами, в кожному разі ризикові насамперед піддаються люди більш молодого віку. Професор вважає, що, з огляду на можливий ризик для здоров’я, дітям у віці від чотирьох до восьми років недоцільно дозволяти користуватися мобільним телефоном. Що стосується дітей восьми-чотирнадцяти років, то це вже їхні батьки повинні зважити всі "за” та "проти” і вирішити, чи потрібний він дитині.

11 січня цього року Девід Харт, генеральний директор Національної асоціації директорів шкіл, закликав заборонити використовувати в школах мобільні телефони. Компанії, які випускають ці апарати, вважають, що наразі не представлено достатньо доказів негативного впливу цього засобу зв’язку на здоров’я.

Всесвітня організація охорони здоров’я планує опублікувати доповідь, у якій буде проаналізовано сотні досліджень із проблем впливу мобільних телефонів на здоров’я та яка розставить усі крапки над "і” в цьому суперечливому питанні.

Ризик для здоров’я

Акустичні сигнали викликають легкі форми пухлин акустичного нерва.

Дослідження, проведене у Швеції, показало, що ризик виникнення таких пухлин зростає вдвічі в людей, які користуються мобільними телефонами. Такі пухлини виникають з того боку голови, до якого людина прикладає слухавку "мобільника”. До речі, пухлини акустичного нерва можуть призвести до глухоти. Їх можна вилікувати за допомогою хірургічної операції. Здебільшого вдається зберегти слух пацієнта.

Кількість людей, у яких з’явилася пухлина мозку, за останні 30 років збільшилося на 45%. Причин, що викликають пухлину мозку, до кінця не вивчено, тому складно визначити фактори ризику для цього захворювання.

Експерти

Опубліковані на сьогоднішній день дані свідчать про безпеку мобільних телефонів для здоров'я людини. Проте , британські вчені не виключають, що довгостроковий вплив цих пристроїв може бути пов'язане з підвищеним ризиком розвитку онкологічних захворювань. У черговому звіті незалежної Дослідницької програми "Мобільні телекомунікації й здоров'я" (Mobіle Telecommunіcatіons and Health Research Programme, MTHRP) созданой шість років тому з ініціативи уряду Великобританії й операторів мобільного зв'язку, підсумуються результати 23 досліджень, у яких оцінювалися ризики, пов'язані з електромагнітним випромінюванням стільникових телефонів, а також базових станцій і антен операторів мобільного зв'язку.

Експерти визнають мінімальним ризик таких наслідків впливу електромагнітного випромінювання як перегони кров'яного тиску, зміни серцевого ритму, головні болі й нудота. Незначне збільшення ризику розвитку пухлин мозку й слухового нерва, виявлене дослідниками, перебувало в межах статистичної погрішності. У той же час, наявні дані не дозволяють остаточно виключити підвищений ризик розвитку злоякісних новоутворів, особливо при тривалому користуванні мобільним зв'язком.

За словами президента MTHRP професора Лоури Чэллиса (Lawrіe Challіs), основною проблемою всіх наявних на сьогоднішній день наукових праць у цій області є вкрай незначне число учасників, що користувалися мобільними телефонами більше десяти років, тим більше що розвиток ракових пухлин часто починається через десять або п'ятнадцять років після початку канцерогенного впливу.

Зв'язок паління з раком легенів, наприклад, удалося підтвердити тільки після аналізу даних досліджень, що тривали 10 і більше років. Експерти MTHRP також відзначають, що в цей час практично невивченим залишається зв'язок використання мобільних телефонів з такими захворюваннями як хвороба Альцгеймера або паркінсонізм.

Незважаючи на відсутність даних про шкідливий вплив мобільних телефонів, британські медики не рекомендують користуватися мобільним зв'язком дітям молодше восьми років. Крім того, у Великобританії забороняється зведення базових станцій мобільних операторів у безпосередній близькості від шкіл і дошкільних установ.

Комп'ютерна залежність

Мова піде про віртуальний світ комп’ютерних іграшок та відео забавок, які можуть заманити гравця до цілком реальної пастки.

Коли під загрозою опиняється все: навчання, відносини з батьками, друзями.

Термін «комп’ютерна залежність» вперше був використаний в 1990 році. Психологи її класифікують, як форму емоційної «наркоманії». Для залежного підлітка стає важливим не результат гри, а її процес, у якому він втрачає контроль над часом.

Факти свідчать, що більшість 16-18 літніх юнаків, які мають доступ до Інтернету та грають у он-лайн ігри, місяцями, а то й роками не виходять з дому! Один хлопець звернувся до психіатрів з проханням надати йому інвалідність через агорафобію (страх перед відкритим простором). Ніяких відхилень у нього не знайшли, але дізналися, що він просто не міг відірватися від улюбленої гри.

Психологи виділяють такі стадії залежності:

Стадія легкого захоплення. Коли людина один чи кілька разів пограла у рольову комп’ютерну гру, вона входить у смак, їй починає подобатися комп’ютерна графіка, звук, сам факт імітації реального життя чи якихось фантастичних сюжетів.

Стадія захоплення. Фактором, що свідчить про перехід людини на цю стадію формування залежності, є поява в ієрархії потреб нової потреби — грати в комп’ютерні ігри. Гра в комп’ютерні ігри на цьому етапі має систематичний характер. Якщо людина немає постійного доступу до комп’ютера, можливі досить активні дії з усунення цієї перешкоди.

Стадія залежності. Залежність може оформлятися в одній з двох форм: соціалізованій та індивідуалізованій. Соціалізована форма ігрової залежності відрізняється підтримкою соціальних контактів із соціумом (хоча переважно з такими ж ігровими фанатами). Ці гравці люблять грати за допомогою комп’ютерної мережі один з одним. Ця форма залежності менш згубна для психіки, ніж індивідуалізована форма. Людина не відривається від соціуму, не усамітнюється в собі.

Чи може підліток, для якого гра стала самоціллю та сенсом буття, розвиватися, як гармонійна особистість, реалізувати свої здібності? Треба розуміти, що залежність у будь-якій формі – це рух по замкнутому колу, де немає розвитку.

Виділяють досить чіткі симптоми залежності від комп’ютерних ігор:

Психологічні симптоми:
• Відчуття ейфорії чи піднесеності під час роботи за комп’ютером;
• Нездатність зупинити роботу за комп’ютером;
• Дедалі більше часу затрачується на комп’ютерні ігри;
• Ігнорування друзів та сім’ї;
• Відчуття порожнечі, депресії та роздратованості поза комп’ютером;
• Перекладання повсякденних турбот на плечі членів сім’ї;

Фізичні симптоми:
• Зап’ястний тунельний синдром — оніміння та зниження чутливості пальців;
• Сухі очі;
• Головні болі (схожі на мігрень);
• Болі у спині;
• Нерегулярне харчування — відсутність апетиту;
• Недотримання гігієни;
• Розлади сну.

Більшість гравців – дуже одинокі люди. Навіщо, коли живе спілкування замінюють ігри! Окрім того, приваблюють складні системи завдань та досягнень.

Головною причиною виникнення комп’ютерної залежності у дітей психологи вважають недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками і однолітками. Ігри для них - це шлях самоствердитися, бо у віртуальному світі, все залежить тільки від твого уміння грати, а не від особистих якостей та умінь. Виникає ілюзія, що ти чогось досягаєш, а в житті може бути навпаки.

Не хочеш стати ігроманом, пам’ятай :
• Не можна грати під час депресії, при серйозних змінах у житті.
• Не варто грати, коли гостро відчуваєш самотність. Гравці погані співрозмовники.
• Набагато зменшують ризик пристрасті до гри цікаве життя, знання, розуміння того, що алкоголь, наркотики та надмір ігор – це все один ланцюжок, кінцевий пункт якого - повна самоліквідація особистості. Імунітетом тут мають бути чуття міри та відповідальності. Згадай народну мудрість: «Що занадто, то нездорово».

За грою можна розважитися, та не більше. Робити з неї свій спосіб життя, повір, не варто!

Документальні свідчення про наслідки комп’ютерної залежності:

Квітень 1999 р.
Найгучніша трагедія, зв’язана з комп’ютерними іграми. Двоє підлітків розстріляли дванадцять однокласників, вчителя і поранили ще кілька людей, розкидаючи саморобні гранати. Після цього покінчили життя самогубством. У знятому перед тим фільмі один з них говорить, що відбуватиметься щось на зразок думу. Саме ця фраза і подібність інциденту із сюжетом комп’ютерної гри послужили приводом для позову батьків загиблих дітей до виробників комп’ютерних ігор.

Серпень 2001 р.
Двадцятидворічнийжитель Таїланду вмер під час гри в Counter-Strіke. Відпрацювавши зміну на заводі, він пішов до інтернет-клубу, а щоб зайве не відриватися від комп’ютера, закупив по дорозі провізію. Друзі знайшли його в критичному стані тільки наступного дня. Молоду людину доставили в лікарню, однак було вже пізно і він помер не приходячи до тями. Причиною смерті стала серцева недостатність — геймер просто перехвилювався під час гри.

Вересень 2001 р.
У Тюмені затримано сімнадцятилітнього юнака, що забив своїх батьків залізними прутами, бо вони не пускали його в комп’ютерний клуб. Убивство скоїв підліток зі своїм приятелем. За їхнім задумом цей злочин мав покласти початок серії убивств у місті: горе-гравці збиралися грабувати й убивати батьків інших фанатів комп’ютерних ігор.

Вересень 2001 р.

Двадцятидворічний безробітний китаєць украв у матері 2900 юанів (майже 300 доларів), що збирався витратити на комп’ютерний клуб. Коли мати влаштувала своєму чаду скандал, той її просто отруїв. Батько нещасного знайшов труп дружини через півтора місяці після вбивства в шухляді для білизни. Убивцю страчено.

Який вихід? Чи можна вберегти дітей?

Звичайно, зовсім заборонити користуватися комп`ютером не вдасться. Однак максимально зменшити його негативний вплив можна.

Ось кілька порад для батьків.

1. Побільше спілкуйтеся з дитиною. Статистика свідчить, що у переважній більшості комп`ютероманами стають діти, в яких спілкування з батьками зводиться до 15-20 хвилин на день.

2. Цікавтеся іграми, в які грають ваші діти. Якщо ви не можете заборонити синові чи доньці грати, то контролювати мусите.

3. Час від часу (що частіше, то краще) перевіряйте, на які сайти заходить ваша дитина, якою інформацією цікавиться. Це зробити дуже просто.

4. Контролюйте комп`ютерне спілкування дитини. Ніколи не відпускайте її одну на побачення з новими знайомими по Інтернету. Наполягайте, щоб син чи донька йшли туди хоча б разом із друзями чи однокласниками.

5. Обмежуйте перебування дитини за комп`ютером до двох годин на день.

6. Стежте, щоб дитина, окрім комп`ютера, мала інші захоплення: відвідувала гуртки та спортивні секції. Намагайтеся знаходити час для спільних прогулянок та розваг. Близьке й довірливе спілкування батьків з дітьми - найліпший захист від усіляких неприємностей.

Матеріали взяті із:

http://health.unian.net/ukr/detail/194103 
http://teenbloog.org.ua/zalezhnist-vid-kompyuternyh-iho

Скільки годин на домашнє завдання?

Школа, гурток, а ввечері ще й ціла купа домашніх завдань. Не дивно, що дитина знесилюється, робить помилки, засинає над підручниками або, навпаки, швиденько робить уроки абияк, щоб мати час відпочити. Якщо бачите, що чадо перевтомлюється, можливо варто на деякий час відмовитися від додаткових занять. Також звертайте увагу на те, скільки часу ваш нащадок приділяє приготуванню уроків. Психологи радять у найбільш завантажені дні дозволити школяреві виконувати не всі уроки. Скажімо, замість восьми завдань зробити шість, але якісно. Рекомендується починати з письмових домашніх завдань. Однак корисним буде запропонувати дитині першим зробити предмет, що подобається найбільше. Натхненний успіхом школяр й інші завдання виконає швидше й краще. Якщо дитина втомилася від уроків, дайте можливість відпочити: поспілкуйтеся на цікаву тему, обговоріть минулий день, сплануйте вихідні. Не варто заповнювати перерви між завданнями іграми на комп’ютері або переглядом телевізора, адже тоді втратиться користь: мозок і очі не отримають належного відпочинку.

Щодо тривалості підготовки домашнього завдання, є навіть спеціальні санітарні норми для школярів різних вікових груп, затверджені у МОНмолодьспорту: 

1 клас – домашні завдання не задаються; 

2 клас – до 45 хвилин;

3 клас – до 1 години 10 хвилин;

4 клас – до 1,5 години;

5-6 клас – до 2,5 години; 

7-9 клас – до 3 годин; 

10-11 клас – до 4 годин. 

При цьому обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб час на їх виконання не перевищував цих норм. Тому, якщо дитина «не вкладається» , не варто одразу звинувачувати її в повільності. Можливо, вчитель не дотримується рекомендацій або психіка вашої дитини влаштована так, що їй потрібно більше часу на виконання певних завдань. У будь-якому разі стежте, щоб виконання домашнього завдання не розтягувалося на весь вечір.

Як навчити дитину самостійно робити домашнє завдання?

Головною метою домашніх завдань є їх самостійне виконання дитиною, тому батьки не повинні перекладати цей обов’язок на себе. Завдання батьків – навчити дитину самостійно робити задані уроки і контролювати правильність їх виконання. 

У початковій школі оптимальна тривалість підготовки заданих уроків становить 1-1,5 години. Щоб сформувати у дитини звичку самостійного виконання домашніх завдань необхідно зробити наступне:

• Організуйте робоче місце дитини: поставте зручний стіл, стілець, полицю або тумбочку для зошитів та підручників. Сідаючи на це місце, у дитини буде формуватися відповідний робочий настрій, бажання приступити до підготовки уроків.

• Поясніть дитині, що перш ніж приступати до виконання завдань, вона повинна уточнити, які саме предмети потрібно готувати, і що по ним задано. Щоб не вийшло, що спочатку дитина зробила вправу, а потім почала вчити правило, на яке задано вправу. Поступово дитина сама навчиться планувати свої дії і порядок виконання уроків.

• Існує поширена думка, що спочатку потрібно починати робити більш складні завдання. Насправді, це не зовсім так. Обов’язково потрібно враховувати характер і темперамент дитини. Якщо дитина відразу легко і активно включається в роботу, але потім швидко настає спад, то порадьте їй починати з важких завдань. Якщо ж навпаки починає дуже повільно, але поступово ефективність роботи збільшується, то починати потрібно з більш простих предметів.

• Самостійність дитини у підготовці домашніх завдань формується поступово, одним потрібно 3-4 місяці, в інших цей процес займає 2-3 роки, все залежить від індивідуальних здібностей. Але в будь-якому випадку цей процес складається з декількох етапів.

На перших порах виконуйте завдання разом з дитиною. Постарайтеся з’ясувати, яких навичок і знань у неї не вистачає, і заповнити ці прогалини. Привчайте дитину робити завдання спочатку в чернетці.

На наступному етапі доручайте дитині виконання частини завдань самостійно, при цьому ви повинні бути абсолютно впевнені, що дитина з ними впорається самостійно. Для дитини, власне як і для дорослого, дуже важливе відчуття успіху. Оцініть досягнутий результат. Придумайте яку-небудь систему заохочень за правильно виконані завдання. Наприклад, давайте їй зірочку, прапорець або кольорову наклейку. Візуальний образ накопичених нагород додасть дитині впевненості у власних силах і викличе бажання заробити побільше заохочувальних призів. У разі невдачі обов’язково разом з’ясуйте причину і спокійно розберіть ситуацію. Підкажіть дитині, що при виникненні труднощів вона може звертатися за допомогою до дорослих.

На третьому етапі дитина зазвичай починає справлятися із завданнями сама, але їй потрібна ваша психологічна підтримка. Вона повинна знати, що ви перебуваєте поруч і завжди готові прийти їй на допомогу. Обов’язково перевіряйте виконані завдання. Дитина повинна відчувати, що ви щиро переживаєте за її успіхи у школі і намагаєтеся допомогти їй.

На четвертому етапі дитина може повністю працювати самостійно. Вона орієнтується в часі виконання завдань. Намагається подолати всі труднощі сама, відкладаючи до вашого повернення тільки найважче. За собою необхідно залишити перевірку зроблених уроків. Перевіряючи виконання завдань, не поспішайте відразу виправити всі помилки, запропонуйте дитині подумати ще над виконанням завдання. Підказуйте тільки в крайньому випадку. Подаруйте дитині радість власних перемог.

Може видатися, що такий підхід займе багато часу і сил, але насправді ви витратите набагато менше часу і емоцій ніж на марну боротьбу (щоб дитина сіла за уроки, щоб не відволікалася на сторонні речі, щоб добре підготувалася до контрольної роботи і т.д.).

На допомогу батькам пропонуємо пам’ятку для дитини про виконання домашніх завдань.

Перш за все подумай і виріши з якого предмету почнеш виконувати домашні завдання.

При підготовці усних завдань:

- пригадай, що розповідав на уроці учитель;

- прочитай текст повністю, у разі необхідності скористайся малюнками, схемами, словниками;

- читай текст уважно, намагаючись запам’ятати найголовніше;

- щоб краще запам’ятати матеріал: назви, визначення, дати – запиши їх у чернетці;

- закрий книгу і спробуй подумки уявити розділи або частини прочитаного тексту, спробуй переказати прочитане;

- прочитай текст ще раз, звертаючи особливу увагу на ті місця, які погано запам’яталися;

- розкажи прочитане про себе і вголос;

- якщо інформація погано запам’ятовується, можна написати короткий план прочитаного матеріалу і спробувати переказати зміст, використовуючи його.

При підготовці письмових завдань:

- приведи у порядок робоче місце і приготуй усе необхідне для роботи;

- уважно прочитай завдання, подумай, які правила необхідно застосовувати у вправі, якщо забув, то подивися у підручнику;

- якщо необхідно, подивися, як виконувалися аналогічні завдання на уроці у класі;

- виконуючи завдання, пиши не поспішаючи, але й не занадто повільно;

- не відволікайся на сторонні справи;

- якщо не зрозумілий зміст вправи, попроси допомоги у старших;

- важкі завдання спочатку запиши у чернетку, а після перевірки батьків перепиши у зошит.

Правила прийому дітей до 1-го класу


 1.Для зарахування дитини до 1 класу батьками, або особами, які їх замінюють, подаються:

· Заява.

· Копія свідоцтва про народження.

· Медична картка дитини встановленого зразка.
Запрошуємо майбутніх першокласників до навчання в нашій школі!

 

Про збереження життя і здоров’я дітей та запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку і оздоровлення

 

Шановні батьки!

Літні канікули – довгоочікувана пора для дітей, коли вони можуть оздоровитися, зміцніти, отримати багато нових вражень  та позитивних емоцій. Однак з початком літніх канікул різко зростає і ймовірність трагічних випадків з дітьми, причиною яких є, зокрема, безпечне поводження на воді, з газом,пустощі з сірниками, порушення правил експлуатації електричних приладів та поводження з вибухонебезпечними предметами тощо.

Біда трапляється, коли діти залишаються без нагляду там, де на кожному кроці на них чатує небезпека. У такі моменти вони часто стають жертвами незнання елементарних правил безпечної поведінки – першопричини сумних та трагічних наслідків.

Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками, електричними приладами.

ü Будьте прикладом дітям. Пам’ятайте, що ваші слова про дотримання правил безпеки нічого не варті, коли ви самі ними щоденно нехтуєте.

ü Не залишайте дітей без нагляду, ховайте від них сірники, не дозволяйте користуватись піротехнічними виробами!

ü Знайдіть декілька хвилин на цікаву, відверту розмову з дітьми про необхідність дотримання правил особистої безпеки, навчіть, як слід діяти у випадках надзвичайних подій.

ü Пам'ятайте, що ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неочікувана мить не стала початком великої біди, необхідно давати дітям чіткі рекомендації, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Нагадуємо основні правила дотримання елементарних вимог безпеки життєдіяльності, що  принесе тільки радість і задоволення від літнього відпочинку.

З    02.06.2015 ПО 19.06.15 У ШКОЛІ ПРАЦЮЄ ПРИШКІЛЬНИЙ ОЗДОРОВЧИЙ ТАБІР "Капітошка",   з денним перебуванням.

Шановні батьки!  Не залишайте поза увагою повідомлення. Ваші діти мають змогу змістовно провести дозвілля, отримати калорійне харчування. А головне -  ви знатимете, що Ваші діти знаходяться під постійним контролем досвідчених вихователів та медичного працівника. 

 

 

Права та обов.docx
Microsoft Word Document 31.2 KB
батьківський всеобуч.doc
Microsoft Word Document 60.0 KB
Поради батькам.docx
Microsoft Word Document 21.0 KB
ПОРАДИ БАТЬКА1.docx
Microsoft Word Document 19.8 KB
25 дитячих прохань.docx
Microsoft Word Document 19.1 KB
Таблиця. Права дитини.doc
Microsoft Word Document 264.0 KB